התקנת תריס גלילה ידני

התקנת תריס גלילה ידניעוד לפני שנכנסו לחיינו תריסי הגלילה החשמליים, התריסים הידניים שלטו כליל בשוק. התריסים הידניים, בין אם מדובר בתריסי שלבים או תריסי גלילה, מהווים את הפתרון הנפוץ והוותיק ביותר להצללת פתחי אור בחלל שבו אנו נמצאים. תריסים ידניים הם סוג תריסים שכולנו מכירים, וניתן למצוא אותם כמעט בכל בית. גם בתים שעברו לתריסי גלילה חשמליים בחלונות הגדולים והכבדים יותר, לעיתים בכל זאת משאירים בחלונות הקטנים יותר תריסי שלבים או תריסי גלילה ידניים. 

התקנת תריס גלילה או שלבים ידניים מהווים פתרון בעל מנגנון הפעלה פשוט, יעיל, זול ונוח לחלונות הבית והמשרד. כולנו רוצים מצד אחד להזמין את קרני השמש לחלל שבו אנו שוהים ולחיות בסביבה מוארת ונעימה; אבל מצד שני, השמש לעיתים מקשה ומחממת יתר על המידה, ולכן היינו רוצים גם את האפשרות “להרחיק” אותה לזמן מה, להחשיך את החדר ולמעשה – לשלוט בכמות האור, החום הקור שנכנסים לחלל הביתי שלנו. 

תריסי השלבים הם למעשה תריסים המסתובבים סביב ציר ומאפשרים חדירת אור ואוויר לחדר. ניתן לשלבם בכנפי הזזה או בכנפיים הנפתחות על גבי ציר.

תריסי הגלילה הידניים מבוססים על מנגנון הכולל מוט גלילה מרכזי, שאותו מתקינים בנישה הייעודית לו ממש מעל החלון. בקצה מוט הגלילה המרכזי מותקנת מעין גלגלת, שעליה מולבשת רצועה – והיא זו שמאפשרת לנו להניע את התריסים לכיוון הרצוי – מעלה או מטה. 

הסיבה שתריסי הגלילה הידניים נפוצים במיוחד נובעת מהקלות והפשטות של ההתקנה שלהם, לצד תיקון שלהם, ככל שיש צורך. מצד שני, מאחר שההפעלה של תריסים אלה היא ידנית – המנגנון שלהם מתעייף ונשחק מהר יותר, כך שלפעמים עדיף להחליף למנגנון חדש מאשר להתעקש על תיקון של הקיים והשחוק.

התקנת תריס גלילה ידני או חשמלי? - מה כדאי ומתי מתאים?

ניתן למנות מספר לא מבוטל של יתרונות לתריסי הגלילה הידניים, על פני אלו החשמליים, המופעלים באמצעות מנגנון כוח.

קודם כל, השיקול העיקרי הוא גודל החלון והמשקל של התריס הדרוש. התקנת תריסי גלילה ידניים מתאימה בעיקר כאשר מדובר בפתח חלון קטן יחסית, כאשר התריסים בעלי שטח קטן ואינם שוקלים יותר מדי. לעומת זאת, אם חשקה נפשכם להתקין תריס אשר יסגור את המרפסת כולה למשל, או חלון רחב ידיים, כדאי דווקא להתעניין בתריסי גלילה חשמליים, המופעלים על ידי מנגנון כוח ולא באופן ידני.

בנוסף, בכל הנוגע לתריסים ידניים, ההתקנה והתיקונים שאותם תריסים ידניים דורשים הם פשוטים וזולים יחסית לתריסים חשמליים. מאחר שתריסי הגלילה הידניים מופעלים באמצעות מנגנון הפעלה פשוט ביותר, ההתקנה אפשרית על ידי איש מקצוע יחסית בקלות, וניתן להתקין את מערכת התריסים הידניים מעל פתח החלון ללא בעיה. לאור העובדה שהתפעול השוטף של התריסים הידניים גם הוא פשוט למדי, המופעלים באמצעות מנגנון של העלאה והורדה של רצועת בד, התיקון של התריסים הידניים הוא יחסית נדיר, הם לא מתבלים במהירות והשחיקה שלהם קורית רק לאחר מספר רב של שנים (ככל שהשימוש סביר ויעיל). גם אם נדרש תיקון של תריסים ידניים, התיקון הוא פשוט למדי, לא אורך זמן רב ואינו עולה סכום רב מדי, בטח לא בהשוואה לתיקון של תריסי גלילה חשמליים. 

לעומת זאת, בכל הנוגע לשיקול של נוחות – למה להסתבך עם תריסי גלילה ידניים, המצריכים מאמץ וכוח פיזי ככל שהם גדולים וכבדים יותר? תריסים חשמליים מופעלים על ידי לחיצה פשוטה על מתג הפעלה ו… הופ! קרה הקסם והתריס עלה. עם השנים, נכנסו חידושים טכנולוגיים שאף מאפשרים כיום להפעיל את התריסים החשמליים באמצעות שלט רחוק או דרך הסמארטפון, ובכך מצטרפים התריסים החשמליים למהפכת “הבית החכם”.

הרבה מייחסים לתריסים חשמליים עמידות רבה יותר, בטיחות ופחות תקלות, לעומת תריסים ידניים. התריסים החשמליים מופעלים על ידי מנוע, שיוצר סגירה מאוזנת ועדינה של התריסים, ומכאן שהם נשחקים פחות וחווים פחות תקלות. זאת, לעומת תריסים ידניים שהמשיכות החוזרות ונשנות שלהם מובילים לשחיקה בלתי-נמנעת של חבל התריס ואולי אף לקריעתו, ולא פעם גם לתריסים “מרדנים” שפשוט נתקעים. בנוסף לכך, בשל העובדה שהתריסים החשמליים מיוצרים מאלומיניום הם אינם מתבלים כתוצאה מחשיפה לגשם, אינם מתבלים או מתקפלים כתוצאה מהחשיפה לשמש, וככלל ניתן לומר שהם עמידים יותר מפני פגעי מזג האוויר.

Scroll to Top